Ehdotukset koskevat vain niitä ryhmiä joihin on ehdotettu muutoksia tai jotka otetaan uutena mukaan. Mikäli kilpailuryhmää ei ole mainittu tässä ehdotuksessa, säilyy sen säännöt ennallaan kuten Vuoden Jalostusskotti-kilpailu.
Vuoden Näyttelyskotti -kilpailun säännöt
- Vuoden Näyttelyskotti –kilpaluun voi osallistua koira, jonka tulee olla rekisteröity Suomen Kennelliitossa, omistajan tulee olla Skotlanninterrierikerho Ry:n jäsen ja jolla on vakituinen osoite Suomessa.
- Kilpailu käsittää kilpailuvuoden aikana Suomessa järjestetyt viralliset näyttelyt, epäviralliset pentunäyttelyt sekä Skotlanninterrierikerhon oman Open Show:n ja Black & White –näyttelyn.
- Mukaan lasketaan enintään kuusi (6) näyttelyä. Mikäli pisteet menevät tasan Vuoden Näyttelyskotti -kilpailussa, voittaa koira, jolla on enemmän ROP-tuloksia KV-näyttelyistä mukaan laskettujen kuuden (6) näyttelyn joukossa.
- Pisteet lasketaan kustakin näyttelystä ainoastaan korkeimman sijoituksen mukaan: ROTUKOHTAISET tai RYP- tai BIS-pisteet + koiramäärän mukaiset lisäpisteet. Lisäpisteet lasketaan vain virallisiin luokkiin (jun/nuo/avo/val/vet) osallistuneiden koirien määrän mukaan (taulukko 2).
- BIS-pisteet annetaan ryhmänäyttelyistä, kaikkien rotujen näyttelyistä (KR), kansainvälisistä näyttelyistä (KV), NORD-näyttelyistä. Yhdelle roturyhmälle tarkoitetusta ryhmänäyttelystä (Terrierien erikoisnäyttely) saa korkeintaan RYP-pisteet. Yhden rodun erikoisnäyttelystä (skottien erikoisnäyttely ja Open Show) saa ainoastaan rotukohtaiset pisteet.
Pistetaulukko (taulukko 1):
| Sijoitus | Ryhmänäyttely | KR -näyttely | KV/ NORD/ TerriERi -näyttely | Erikoisnäyttely/ Open show |
| BIS1 | 12 | 18 | 19 | |
| BIS2 | 11 | 17 | 18 | |
| BIS3 | 16 | 17 | ||
| BIS4 | 15 | 16 | ||
| RYP1 | 10 | 14 | 15 | |
| RYP2 | 9 | 13 | 14 | |
| RYP3 | 8 | 12 | 13 | |
| RYP4 | 7 | 11 | 12 | |
| ROP | 5 | 6 | 7 | 10 |
| VSP | 4 | 5 | 6 | 9 |
| PU/PN2 | 3 | 4 | 5 | 8 |
| PU/PN3 | 2 | 3 | 4 | 7 |
| PU/PN4 | 1 | 2 | 3 | 6 |
Lisäpisteet koiramääristä (taulukko 2):
Myös oma koira lasketaan mukaan.
| 1-5 koiraa | 1 |
| 6-10 koiraa | 2 |
| 11-15 koiraa | 3 |
| 16-20 koiraa | 4 |
| 21-25 koiraa | 5 |
| 26-30 koiraa | 6 |
| 31-35 koiraa | 7 |
| 36-40 koiraa | 8 |
| 41-45 koiraa | 9 |
| 46-50 koiraa | 10 |
| 51-55 koiraa | 11 |
| 56-60 koiraa | 12 |
| 61-65 koiraa | 13 |
| 66-70 koiraa | 14 |
| yli 70 koiraa | 15 |
- Pisteet laskee koiran omistaja itse ja toimittaa laskelman kerhon nimeämälle henkilölle vuoden viimeiseen päivään mennessä.
- Kymmenen parasta sijoitusta julkaistaan kerhon kotisivuilla ja Skotti-lehdessä.
- Suomessa järjestettävien Maailman Voittaja- ja Euroopan Voittaja -näyttelyiden tuloksista otetaan huomioon Vuoden Skotti -pisteissä vain ROP ja VSP. Pisteet lasketaan kuten erikoisnäyttelyssä, ROP 10 p, VSP 9p +koiramäärästä pisteet taulukon mukaan.
Vuoden Skottiveteraani -kilpailun säännöt
- Kohdat 1. – 3. sekä kohta 7. ovat samat kuin Vuoden Näyttelyskotti -kilpailussa.
- Vuoden Skottiveteraani -kilpailuun huomioidaan veteraaniluokan laatuarvostelussa ERINOMAISELLA palkitut ja kilpailuluokassa sijoittuneet koirat taulukon 3 mukaan.
- Koiramäärästä saa lisäpisteitä veteraaniluokassa kilpailleiden kumpaakin sukupuolta olevien koirien määrästä Taulukon 2. mukaan.
Pistetaulukko (taulukko 3):
| Sijoitus | Ryhmänäyttely/ TerriEri | KR -näyttely | KV/ Nord-näyttely | Erikoisnäyttely/ open show |
| BIS1 VET | 15 | 18 | 19 | |
| BIS2 VET | 14 | 17 | 18 | |
| BIS3 VET | 13 | 16 | 17 | |
| BIS4 VET | 12 | 15 | 16 | |
| ROP-vet | 6 | 8 | 10 | 12 |
| VSP-vet | 5 | 7 | 9 | 11 |
| ERI2/vet | 4 | 6 | 8 | 10 |
| ERI3/vet | 3 | 5 | 7 | 9 |
| ERI4/vet | 2 | 4 | 6 | 8 |
Vuoden Juniori Skotti -kilpailun säännöt
- Kohdat 1. – 3. sekä kohta 7. ovat samat kuin Vuoden Näyttelyskotti -kilpailussa.
- Vuoden Juniori Skotti -kilpailuun huomioidaan junioriluokan laatuarvostelussa ERINOMAISELLA palkitut ja kilpailuluokassa sijoittuneet koirat taulukon 4 mukaan.
- Koiramäärästä saa lisäpisteitä junioriluokassa kilpailleiden samaa sukupuolta olevien koirien määrästä taulukon 2 mukaan.
- PAHOITTELUT että Skotti-lehdessä 4/2020 oli virheellinen taulukko Vuoden Juniori Skotti-kilpailun kohdalla.
Pistetaulukko (taulukko 4):
| Sijoitus | Ryhmänäyttely | KR-näyttely/ TerriEri | KV/ NORD -näyttely | Erikoisnäyttely/ Open Show |
| ERI1/jun | 4 | 6 | 8 | 10 |
| ERI2/jun | 3 | 5 | 7 | 9 |
| ERI3/jun | 2 | 4 | 6 | 8 |
| ERI4/jun | 1 | 3 | 5 | 7 |
Vuoden Skottipentu –kilpailun säännöt
- Kohdat 1. – 3. sekä kohta 7. ovat samat kuin Vuoden Näyttelyskotti -kilpailussa.
- Vuoden Skottipentu -kilpailuun huomioidaan kunniapalkinnon (KP) saaneet pentuluokissa sijoittuneet koirat taulukon 5 mukaan.
- Koiramäärästä saa lisäpisteitä pentuluokissa kilpailleiden kumpaakin sukupuolta olevien koirien määrästä taulukon 2. mukaan.
Pistetaulukko (taulukko 5):
| Sijoitus | Ryhmä-/ Kr -/ TerriEri * -näyttely | KV/NORD -näyttely | Pentunäyttely | Erikoisnäyttely/ Open show |
| BIS1 | 16* | 19 | ||
| BIS2 | 15* | 18 | ||
| BIS3 | 14* | 17 | ||
| BIS4 | 13* | 16 | ||
| RYP1 | 15 | |||
| RYP2 | 14 | |||
| RYP3 | 13 | |||
| RYP4 | 12 | |||
| ROP-pentu | 7 | 9 | 11 | 14 |
| VSP-pentu | 6 | 8 | 10 | 12 |
| 1/ ppen tai pen | 5 | 7 | 9 | 10 |
| 2/ ppen tai pen | 4 | 6 | 8 | 9 |
| 3/ ppen tai pen | 3 | 5 | 7 | 8 |
| 4/ ppen tai pen | 2 | 4 | 6 | 7 |
Vuoden Skottikasvattaja -kilpailun säännöt
- Kohdat 1. – 3. sekä kohta 7. ovat samat kuin Vuoden Näyttelyskotti -kilpailussa.
- Vuoden Skottikasvattaja -kilpailuun huomioidaan näyttelyt, joissa kasvattajaluokka on palkittu kunniapalkinnolla (KP) taulukon 6 mukaan.
- Koiramääristä ei saa lisäpisteitä.
Pistetaulukko (taulukko 6)
| Sijoitus | Ryhmänäyttely | KR-/ TerriEri -näyttely | NORD & KV-näyttely | Erikoisnäyttely/ Open show |
| BIS1 -kasv | 12 | 14 | 15 | 17 |
| BIS2 -kasv | 11 | 13 | 14 | 16 |
| BIS3 -kasv | 10 | 12 | 13 | 15 |
| BIS4 -kasv | 9 | 11 | 12 | 14 |
| ROP-kasv | 7 | 9 | 11 | |
| 2kp/ kasv | 6 | 8 | 10 | |
| 3kp/ kasv | 5 | 7 | 9 | |
| 4kp/ kasv | 4 | 6 | 8 |
Vuoden MeJä-skotti -kilpailun säännöt
- Vuoden MeJä-skotti –kilpailuun voi osallistua ainoastaan koira, jonka omistaja asuu Suomessa ja joka on ollut kilpailuvuonna Skotlanninterrierikerhon – Skotska terrierklubben ry:n jäsen.
- Kilpailu käsittää kilpailuvuoden aikana Suomessa järjestetyt viralliset kokeet.
- Mukaan lasketaan enintään viisi (5) koetta.
- Pisteet lasketaan taulukon 7 mukaan. Pisteiden mennessä tasan ratkaisee 1. tuloksien määrä.
- MEJÄ-mestaruuskokeeseen osallistujalle +1 lisäpiste tuloksesta riippumatta.
- Pisteet laskee koiran omistaja itse ja toimittaa laskelman kerhon nimeämälle henkilölle
vuoden viimeiseen päivään mennessä.
Pistetaulukko (taulukko 7)
| Sijoitus | AVO-luokka | VOI-luokka |
| 1. palkinto | 4 | 5 |
| 2. palkinto | 3 | 3 |
| 3. palkinto | 2 | 2 |
Vuoden Agility-skotti -kilpailun säännöt
Vuoden agility-skotin tittelistä kilpaillaan viidellä (5) vuoden aikana virallisista kilpailuista saavutetulla agilitykisatuloksella, joista yksi (1) voi olla hyppyradalta. Koiralla voi olla useampi, kuin yksi ohjaaja.
Pisteitä saa taulukon 8 mukaisesti kilpailussa saavutetun tuloksen perusteella tasoluokittain.
Jos kaksi tai useampi koira saa saman pistemäärän, voittaa ylemmässä luokassa kilpaileva koira.
Pistetaulukko (taulukko 8)
| Virhepisteet enintään | 3-luokka | 2-luokka | 1-luokka |
| 0 | 30 | 20 | 10 |
| 5 | 20 | 10 | 5 |
| 10 | 10 | 5 | 3 |
| 15 tai enemmän | 5 | 3 | 1 |
Vuoden Rally-toko -skotti -kilpailun säännöt
Vuoden rally-toko -skotin tittelistä kilpaillaan korkeintaan kolmella (3) koiran kokeessa saavuttamalla tuloksella. Pisteet lasketaan taulukon 9 mukaan. Jos useammalla koiralla on kokeista sama pistemäärä, voittaa korkeammassa luokassa kilpaileva koira. Jos useampi koira päätyy tasapisteisiin ja niiden kilpailuluokka on sama, voittaa paremman pistekeskiarvon saanut koira.
Pistetaulukko (taulukko 9)
| ALO | AVO | VOI | MES | |
| 1-tulos | 15 | 20 | 25 | 30 |
| 2-tulos | 10 | 15 | 20 | 25 |
| 3-tulos | 5 | 10 | 15 | 20 |
Pisterajat
| 1-tulos | 90-100 p |
| 2-tulos | 80-89 p |
| 3-tulos | 70-79 p |